2016 Avrupa Kupası Grupları

Üst düzey milli takımlar arasında düzenlenen turnuva 76 yıldır düzenli olarak ve 4 yılda 1 defa organize edilmektedir. Bugüne kadar gerçekleşen 14’ünde 9 ülke kazanmıştır. Almanya 3 defa kazanmış olan iki ülkeden biri olup diğeri de İspanya’dır. İspanya’nın durumu biraz daha özel olup ardı ardına son iki turnuvayı kazanarak ilk kez bunu başaran ülke olmuştur ve 2016 Avrupa Kupası grubumuz ülkelerindedir. Fransa iki defa kazanan ülke olarak bu sene de ev sahipliği yapmaktadır ve kuralar da Paris Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilmiştir. 10 Haziran ve 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek organizasyona Paris’in yanı sıra Fransa’nın bilindik şehirleri de ev sahipliği yapmaktadır; Lens, Lyon, Marsilya, Bordeaux, Lens, Lille, Nice, Toulouse, St Dennis ve St Etienne gibi. Futbol camiası için önemli bir noktada yer alan organizasyonda futbolun unutulmazları arasında yerini alan Hollandalı Ruud Gullit ve Fransız Bixente Lizarus sunuculukları ile eşlik ederken Panenka, Bierhoff, Charisteas ve Trezeguet gibi efsaneler de taçlandırdı.

Kura Çekilişi ve Sonrası

2016 Avrupa Kupası gruplar listesi belirlemek amacı ile yapılan çekiliş sonucunda bu seneye özel olarak 6 grup belirlendi. Ev sahibi ülke olan Fransa kuraya dahil edilmeyerek doğrudan ilk torbada yer aldı. Onun yanında Romanya, İsviçre ve Arnavutluk da birinci torbadadır. Sıra ile yapılan çekilişte ikinci torbaya düşenler Slovakya, Rusya, Galler ve İngiltere’dir. Üçüncü grupta turnuvanın güçlü isimlerinden Almanya yer alırken onunla birlikte Polonya, Ukrayna ve Kuzey İrlanda da vardır. Dördüncü grupta a millilerimizin yanında Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve organizasyonda kazanma tecrübesi en çok ve taze olan İspanya bulunmaktadır. E grubunda da daha önce bir defa kazanmış olan İtalya, İsveç, Belçika ve İrlanda Cumhuriyeti yer almaktadır. Son olarak çekilen F grubunda ise İzlanda, Avusturya, Macaristan ve Portekiz vardır.

Kura çekilişinden sonra sıra 10 Haziran’da başlayacak ve her anı heyecan dolu geçecek bir alık sürecin ilk adımı olan Fransa- Romanya maçının başlama düdüğündedir. Türkiye saati ile 22’de oynanacak maçtan sonrakiler de 16, 19 ya da 22’de gerçekleşecektir. 2016 Avrupa Kupası gruplar içinde ilk ikide yer alanlarla birlikte üçüncü olanların en iyi dört tanesi olmak üzere 16 takım ikinci tura çıkacaktır. Grup içinde oynanacak ilk maçlar 10 Haziran’da başlayacak ve 14’üne kadar sürecektir. İkinci maçlar ise hemen arkasından başlayacak yani 15’i ile 18’i arasında yapılacaktır. Üçüncü karşılaşmalar ise 19’unda başlayacak ve sonuncusu da 22’sinde gerçekleşecektir. İkinci tur maçlara geçildiğinde ise takvimler 25, 26 ve 27 Haziran’ı gösteriyor olacak. İkinci tur yapılan karşılaşmalardan sonra turnuvaya ilk maçtan sonra eleme yapılarak devam edilecektir. Bu noktadan sonra devam edecek her takım için final söz konusu olabilecekken her kaybedilen maç da son maç olacaktır. 30 Haziran’da başlayan çeyrek final heyecanı 3 Temmuz’da son bulacaktır. Ümidini koruyan takımlar için yarı final maçları ise 6-7 Temmuzda oynanacaktır. Verilen iki günlük aranın ardından tarih 10 Temmuzu gösterdiğinde tüm gözler Stade de France’a çevrilecek ve merakla kazananı bekleyecektir.

Türkiye Açısından Bakınca

A milli takımımız bundan önce üç defa bu turnuvaya katıldı en sonuncusu olan 2008’deki organizasyonda yarı final gördü. 15. Avrupa Kupası 12 Haziran’da başlıyor. Hırvatistan ile yapacağı ilk maçı Paris’te oynayacak. İkincisi ise ayın 17’sinde 3 defa kupa alan İspanya ile Nice’te oynayacak. Son grup maçını ise Çek Cumhuriyeti ile ayın 21’inde Lens’te oynayacaktır.